Peníze na pozemek i stavbu domu formou hypotéky

Chystáte se stavět, ale potřebujete nejdřív koupit pozemek? I na tento problém existuje řešení jako hypotéka na pozemek.

V případě, že chcete koupit pozemek a na něm chcete hned začít stavět, tak obojí lze financovat hypotékou. Můžete si vzít jednu hypotéku jen na koupi pozemku a druhou na samotnou stavbu, ale existují také možnosti jedné hypotéky na obojí. V tom druhém případě bude finanční společnost od vás požadovat předložení konkrétních plánů, aby zhodnotila perspektivu a pokud vám vyhoví, tak máte vyhráno.

Pokud ne, tak se pojďme podívat, jak se nechá získat hypotéka na pozemek.

V první řadě musí jít o pozemek stavební, takže nesmí jít pouze o ornou půdu. Že jde o stavební pozemek, potvrdíte dokumentem ze stavebního úřadu, tedy stavebním povolením nebo územním rozhodnutím. Vzhledem k tomu, že jde o hypotéku, tak počítejte také s podmínkou ručení. Některé společnosti akceptují i ručení pozemkem, jiné požadují nemovitost.

Čerpání peněz je umožněno dvěma způsoby, a sice postupným čerpáním, kdy dokládáte faktury a jednorázovým čerpáním na váš bankovní účet.

Předtím, než nějakou smlouvu podepíšete, tak je důležité přečíst si pozorně podmínky a dodržovat domluvené splátky, protože následně můžete přijít nejen o pozemek, ale i o nemovitost. Mnohdy lze hypotéku kombinovat i s penězi ze stavebního spoření nebo úvěrem ze stavebního spoření. Důležité je projít si všechny dostupné možnosti, aby se vám úvěr na pozemek značně neprodražil.

Počítejte také s lustrací registrů dlužníků a výše vašich příjmů. Banky jsou v tomto směru velice přísné a při sebemenším restu vám peníze nepůjčí. Nebankovní společnosti už bývají méně přísné, ale výhody získání si kompenzují třeba vyšším úrokem nebo nižší částkou.

Dobrou zprávou však zůstává, že i pozemek budete mít z čeho financovat.